STRONA PARAFIALNA

Liturgia

2024-02-26, Poniedziałek, Rok B, II, II Tydzień Wielkiego Postu
Dn 9, 4b-10
Ps 79 (78), 5a i 8. 9. 11 i 13 (R.: por. Ps 103 [102], 10a)
J 6, 63c. 68c
Łk 6, 36-38
2024-02-27, Wtorek, Rok B, II, Wspomnienie św. Grzegorza z Nareku
Iz 1, 10. 16-20
Ps 50 (49), 8-9. 16b-17. 21 i 23 (R.: por. 23b)
Ez 18, 31ac
Mt 23, 1-12
2024-02-28, Środa, Rok B, II, II Tydzień Wielkiego Postu
Jr 18, 18-20
Ps 31 (30), 5-6. 14. 15-16 (R.: 17b)
J 8, 12
Mt 20, 17-28

Wydarzenia

 

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

10 września przypada Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Ma on przypominać nam o osobach doświadczających kryzysu samobójczego oraz motywować do szukania dróg pomocy tym wszystkim, którzy tracą radość i motywację do życia. Pomoc to przede wszystkim profesjonalne wsparcie płynące od specjalistów różnych profesji. Nie możemy jednak marginalizować także pierwszej pomocy emocjonalnej, której udzielać może bez wyjątku każdy i każda z nas oraz wartości i roli modlitwy.

Akcentując ten szczególny dar duchowego towarzyszenia, duszpasterstwo i strefa wsparcia Papageno Team zapraszają do włączenia się w modlitewne czuwanie na Jasnej Górze. O godzinie 21.00 rozpocznie się w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Apel Jasnogórski w intencji osób w kryzysie samobójczym. Zachęcamy, aby w tej godzinie Apelu szczególnie mocno otaczać modlitewnym wsparciem osoby, które odebrały sobie życie oraz Rodziny, dotknięte nagłym odejściem swoich bliskich. Bardzo istotne jest również to, byśmy pamiętali w modlitwie o wszystkich psychiatrach, psychologach i terapeutach, którzy niosą pomoc wszystkim tracącym motywację do życia.

 
Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom, który przypada 10 września, ma nas uwrażliwiać i motywować do zdobywania wiedzy o problemie, z którym mierzą się wszystkie społeczeństwa. Wzrastająca liczba prób odebrania sobie życia jest wyzwaniem, na które nie możemy patrzeć obojętnie. Dzieci, młodzież, seniorzy ale i (wydawałoby się) nie mający żadnych problemów inni dorośli decydują się na ten radyklany krok nie widząc nadziei na wyjście z impasu, w którym się znaleźli. Biorąc to pod uwagę, jako duszpasterstwo i strefa wsparcia Papageno Team, zapraszamy do zainteresowania się webinarem, cyklem audycji radiowych emitowanych w Radiu Niepokalanów oraz studiami podyplomowymi.

Webinar:

Akademia Ignatianum w Krakowie oraz Papageno Team serdecznie zapraszają do udziału w webinarze pt. 'Otwarty dialog jako profilaktyka zachowań suicydalnych', który odbędzie się w poniedziałek, 11 września o godzinie 17:00.

Program wydarzenia: Otwarty Dialog jako profilaktyka zachowań suicydalnych | Facebook

- dr hab. Piotr Duchliński, prof. AIK (Katedra Etyki Ogólnej i Stosowanej): Problemy z etyczną oceną samobójstwa,

- dr Sylwia Przewoźnik (Katedra Psychologii Sądowej i Psychokryminologii): (Nie) chcę odejść! Kryzys suicydalny, jak go rozpoznać i jak reagować,

- ks. Jarosław Magierski (Papageno Team): Otwartość i dialog fundamentami duszpasterstwa suicydalnego.

Dołącz do wydarzenia:

Audycje radiowe (dostępne także w Internecie):

Wraz z Fundacją Radia Niepokalanów zapraszamy na cykl audycji pt. ZROZUM, ABY ZAPOBIEC. Są to fragmenty wywiadów z ekspertami suicydologii z Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, Platformy Pomocowej „Życie warte jest rozmowy' oraz Duszpasterstwa i Strefy wsparcia PapagenoTeam. Audycję przygotowały Edyta Maciejewska i Paulina Wysocka.

SPIS AUDYCJI: https://radioniepokalanow.pl/zrozum-aby-zapobiec-tydzien-wiedzy-o-przeciwdzialaniu-samobojstwom/

Audycja 1 – Czym jest kryzys psychiczny i jak go rozpoznać?

O kryzysie psychicznym, o tym jak go rozpoznać i jak na niego reagować, opowiadają członkowie PapagenoTeam: ks. Jarosław Magierski, twórca i koordynator pierwszego w Polsce duszpasterstwa dla osób w kryzysie samobójczym i osób dotkniętych przez śmierć samobójczą bliskich i Marta Czajczyńska, terapeutka.

SŁUCHAJ: niedziela, 10 września – godz. 12.30

Audycja 2 – Depresja jako najczęstsza przyczyna samobójstw

Czym jest depresja? Jak odróżnić ją od zwykłego obniżenia nastroju? Czy jest to choroba, którą trzeba leczyć? Do czego może prowadzić nieleczona depresja? Na pytania odpowiada Małgorzata Łuba, psycholog, ekspert Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w W-wie, specjalista platformy „Życie warte jest rozmowy'.

SŁUCHAJ: poniedziałek, 11 września – godz. 12.30

Audycja 3 – Rodzic w obliczu kryzysu samobójczego dziecka

Co zrobić, gdy dowiadujemy się, że nasze dziecko ma myśli samobójcze? Jak pomóc własnemu dziecku? Opowiada Lucyna Kicińska, pedagog szkolny, ekspert Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w W-wie, koordynator strefy pomocy platformy ,,Życie warte jest rozmowy''.

SŁUCHAJ: wtorek, 12 września – godz. 12.30

Audycja 4 – Rola szkoły w profilaktyce samobójstw

Czy zapobieganie samobójstwom to rola wyłącznie rodzica? Czy szkoła może i powinna reagować na kryzys emocjonalny ucznia? Co zrobić, gdy najgorsze już się stało? Opowiada Lucyna Kicińska.

SŁUCHAJ: środa, 13 września – godz. 12.30

Audycja 5 – Seniorzy a kryzys psychiczny

Ponieważ często objawy depresji u osób starszych są nietypowe, pacjenci i ich rodziny nie zawsze sobie zdają sprawę z istnienia choroby, a lekarze ogólni traktują objawy jako wynik chorób somatycznych bądź część naturalnego procesu starzenia. Jednak procent zachorowań na depresję u seniorów systematycznie wzrasta. Jak dostrzec chorobę? Jak pomóc seniorom? Opowiada Małgorzata Łuba.

SŁUCHAJ: czwartek, 14 września – godz. 12.30

Audycja 6 – Wspieranie osób w żałobie samobójczej

Jeżeli ktoś bliski umiera z powodu samobójstwa, najbliższe otoczenie musi się uporać nie tylko z żałobą, ale także z wieloma innymi własnymi odczuciami oraz różnymi opiniami i zachowaniami innych ludzi. W jaki sposób możemy wspierać osoby, które doświadczyły samobójczej śmierci bliskich? Opowiada Małgorzata Łuba.

SŁUCHAJ: piątek, 15 września – godz. 12.30

Audycja 7 – Rola mediów w zapobieganiu zachowaniom samobójczym

Okazuje się, że umiejętne napisanie artykułu informującego o zachowaniu samobójczym to wcale nie taka prosta sprawa. Dziennikarz powinien być świadomy tego, że od sposobu ujęcia tematu, dobranych słów i treści zależy życie kolejnych osób. Jaka jest rola mediów z zapobieganiu zachowaniom samobójczym? Na pytanie odpowiada ks. Tomasz Trzaska, specjalista platformy „Życie warte jest rozmowy'.

SŁUCHAJ: sobota, 16 września – godz. 12.30

 Studia:

usos-irk.ignatianum.edu.pl/pl/offer/E_1_1/programme/SCD-PD/?from=field%3ASCD-PD&fbclid=IwAR025LpAG0QvC5dCTQsI5voy7jztVAR-SdNbn13hvXsNyQLZXkhSPZ33chg

Zachęcamy do skorzystania z oferty studiów podyplomowych – kierunek Suicydologia. Studia prowadzone są hybrydowo w Instytucie Psychologii Ignatianum (Akademia Ignatianum w Krakowie jest wyższą uczelnią katolicką z prawami państwowymi prowadzoną przez Prowincję Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego). Studia te mają na celu przedstawienie problemu samobójstwa w obrębie współczesnej nauki o człowieku. Dzięki swojemu innowacyjnemu oraz interdyscyplinarnemu profilowi umożliwiają one opanowanie konkretnej, zarówno praktycznej, jak i teoretycznej usystematyzowanej wiedzy z obszaru zachowań autodestruktywnych, prób samobójczych i samobójstw dokonanych oraz profilaktyki zachowań suicydalanych. Studia przyczyniają się do poszerzenia i doskonalenia kompetencji w różnych zawodach, gdzie wymagana jest m.in. umiejętność kontaktu z osobami w kryzysie. Program studiów podyplomowych Suicydologia obejmuje wiele obszarów tematycznych – prewencję, interwencję kryzysową, postwencję i nauki penalne, prawo, czy wiktymologię. W czasie studiów słuchacze poszerzą wiedzę z zakresu psychologii i uzupełnią wiadomości związane z problematyką działań autodestrukcyjnych w różnych grupach wiekowych oraz rolą wiary i wspólnot religijnych w prewencji i postwencji suicydalnej.


Apel o pomoc dla Słowenii

Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski o pomoc dla Słowenii
         Od kilku dni Słowenia zmaga się ze skutkami jednej z największych powodzi ostatnich dekad. Po wodą znalazło się dwie trzecie kraju, a straty szacowane są na setki milionów Euro. Już po pierwszych doniesieniach o skutkach kataklizmu, Kościół w Polsce – za pośrednictwem Caritas Polska – pospieszył z pomocą poszkodowanym. Docierają do nas jednak dalsze prośby o wsparcie.
         Mając na uwadze rozmiar zniszczeń i odpowiadając na prośby o pomoc, pragnę zaapelować do wszystkich ludzi dobrej woli, aby 15-ty sierpnia był Dniem Ogólnopolskiej Solidarności ze Słowenią. W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pragniemy modlić się za poszkodowanych w powodzi, prosząc dla nich o nadzieję, siły i środki materialne, niezbędne w walce ze skutkami powodzi.
         Proszę, aby tego dnia, podczas wszystkich Mszy świętych modlić się w intencji poszkodowanych, a przed kościołami zorganizować zbiórkę funduszy, które – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przekazane potrzebującym.
            Wszystkich Darczyńców zapewniam o mojej wdzięczności, udzielając pasterskiego błogosławieństwa.
Warszawa, dnia 11 sierpnia 2023 roku
✠ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji

Treść apelu.


Dyplom dla reprezentantów naszej miejscowości


Porządek Adoracji Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim 07/08 kwietnia 2023 r.

20.00 – 21.00     Schola Parafialna

21.00 – 22.00     Kule, Madej

22.00 – 23.00     Rososz I

23.00 – 24.00     Rososz II

24.00 – 01.00     Góry Świątkowskie

01.00 – 02.00     Zabłocie

02.00 – 03.00     Śmiecheń

03.00 – 04.00     Droga Wiktorowska (od p. Stępień do p. Bajzert)

04.00 – 05.00     Droga Wiktorowska (od p. Dratwa do p. Dudka)

05.00 – 06.00     Naramice od Walichnów

06.00 – 07.00    Naramice – od szkoły do kościoła (od. p. Suwara do p. Gruchot)

07.00 – 08.00     Naramice – od szkoły do kościoła (od p. Owczarek do końca)

08.00 – 09.00     Naramice – od szkoły do plebani (od. p. Kłobus do p. Zwierz)

09.00 – 10.00     Naramice – od szkoły do plebani (od p. Płatek do końca)

10.00 – 11.00     Żywy Różaniec

12.00 – 13.00     Kandydaci do sakramentu bierzmowania

14.00 – 15.00     Naramice Parcela

 


AKT ZAWIERZENIA ŚWIATA BOŻEMU MIŁOSIERDZIU

AKT ZAWIERZENIA ŚWIATA BOŻEMU MIŁOSIERDZIU

Boże Ojcze miłosierny,
który objawiłeś swoją miłość
w Twoim Synu Jezusie Chrystusie,
i wylałeś ja na nas w Duchu Świętym, Pocieszycielu,
Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka,
Pochyl się nad nami grzesznymi,
ulecz nasza słabość,
przezwycięż wszelkie zło,
pozwól wszystkim mieszkańcom ziemi
doświadczyć Twojego miłosierdzia,
aby w Tobie trójjedyny Boże,
zawsze odnajdywali źródło nadziei.
Ojcze przedwieczny,
dla bolesnej męki i zmartwychwstania Twego Syna,
miej miłosierdzie dla nas i całego świata!
Amen.


PROGRAM RENOWACJI MISJI ŚWIĘTYCH 29.03. - 02.04.2023 r.

ŚRODA 29 marca 2023 r.

08.00 – Rekolekcje szkolne

09.00 – Msza święta z nauką misyjną

17.00 – Msza święta z nauką misyjną

21.00 – Apel Jasnogórski

 

CZWARTEK 30 marca 2023 r.

08.00 – Rekolekcje szkolne

09.00 – Msza święta z nauką misyjną

17.00 – Msza święta z nauką misyjną

Po Mszy św. adoracja Najświętszego Sakramentu do 21.00

21.00 – Apel Jasnogórski

 

PIĄTEK 31 marca 2023 r.

08.00 – Rekolekcje szkolne

09.00 – Msza święta z nauką misyjną, z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych

10.00 – odwiedziny chorych

17.00 – Msza święta z nauką misyjną

Po Mszy św. droga krzyżowa i Apel Jasnogórski

 

SOBOTA 01 kwietnia 2023 r.

08.15 – Spowiedź święta

09.00 – Msza święta z nauką misyjną

16.15 – Spowiedź święta

17.00 – Msza święta z nauką misyjną

Po Mszy św. procesja na cmentarz i modlitwa za zmarłych

21.00 Apel Jasnogórski

 

NIEDZIELA 02 kwietnia 2023 r.

08.00 – Msza święta z nauką misyjną

09.30 – Msza święta z nauką misyjną

11.30 – Msza święta z nauką misyjną

15.00 – Nabożeństwo Gorzkich Żali i Msza święta z nauką misyjną


III Tydzień Modlitw o ochronę życia


Podziękowanie za udział w zbiórce ofiar na leczenie chorego Jasia Grabowskiego

Z całego serca chcieliśmy podziękować wszystkim parafianom, przyjaciołom, sąsiadom za wsparcie naszego synka Jana. Dziękujemy za tak wspaniały gest ze strony Pań z Koła Gospodyń oraz Księdza Proboszcza. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu ratującego życie. Synek od miesiąca przebywa w szpitalu. Sytuacja jest bardzo trudna, ponieważ nadal nie znamy przyczyn choroby, Jasiu przy każdym ataku epilepsji wymaga tlenoterapii. Mimo ogromnego cierpienia i wysiłku jest bardzo dzielny. Bardzo prosimy o modlitwę w jego intencji!!! Dziękujemy za każde dobre słowo, które otrzymujemy, za każdą chęć bezinteresownej pomocy. Niech te wszystkie piękne uczynki, które popłynęły do naszego synka wrócą do Państwa ze zdwojoną siła. Życzymy wszystkim dużo zdrowia! Marta i Piotr Grabowscy rodzice Janka.

 

Zarząd KGW Naramice pragnie z całego serca podziękować wszystkim Panią piekącym ciasta na kiermasz. Księdzu Proboszczowi za pozwolenie ustawienia stoiska z ciastami. Wszystkim, którzy wspierali naszą akcję. Dzięki waszej hojności udało nam się zebrać 4410zł. Całość została wpłacona na konto Stowarzyszenia „Warto jest Pomagać” gdzie należy Janek. Jasiowi życzymy powodzenia i dużo zdrowia a rodzicom wytrwałości i wiary w lepsze jutro.


Projekcja filmu 'Opiekun'

W dniu 14 marca 2023 r. (wtorek) jest planowany wyjazd do kina Syrena w Wieluniu na projekcję filmu 'Opiekun'. Wyjazd o godz. 10.00 z parkingu przy kościele. Powrót ok. 13.00. Całkowity koszt 30 zł (bilet+ przejazd). Liczba miejsc ograniczona. Chętnych prosimy o kontakt do 10 marca (piątek) pod numerem tel. 663325553.

 

Znakomicie zapowiadająca się skrzypaczka filharmonii i jej mąż, ambitny dziennikarz lokalnego radia, przechodzą kryzys małżeński. Przez narastające problemy i ciągły brak pieniędzy Dominika (Karolina Chapko) zaczyna się interesować bogatym biznesmenem (Radosław Pazura), a Robert (Rafał Zawierucha) nie radzi sobie z rozpadem rodziny. Gdy dostaje od szefa zadanie opowiedzenia niecodziennych historii pielgrzymów przybywających do pobliskiego sanktuarium św. Józefa, twierdzących, że przydarzył im się cud, odkrywa, że także jego historia ma wiele wspólnego z milczącym opiekunem Świętej Rodziny. Czy w kulminacyjnym momencie, gdy będzie musiał podjąć decyzję, która zaważy na losach jego rodziny, zachowa się jak... św. Józef? Opiekun to film z elementami dokumentu, w którym oparta na faktach historia rodzinna Roberta i Dominiki staje się pretekstem do głębszej opowieści o ewangelicznej postaci ziemskiego opiekuna Jezusa i roli, jaką odegrał w życiu wielu współczesnych ludzi.

opiekun


Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami - II niedziela Wielkiego Postu

misjonarze


Linki

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest InnyWymiarStron, siedziba: Katowice, Gliwicka 234/112.