STRONA PARAFIALNA

Liturgia

2024-04-29, Poniedziałek, Rok B, II, Święto Św. Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy i doktora kościoła, patronki Europy
1 J 1, 5-10;2,1-2
Ps 103
Mt 11, 25
Mt 11, 25-30
2024-04-30, Wtorek, Rok B, II, Dzień Powszedni albo wspomnienie Św. Piusa V, papieża
Dz 14, 19-28
Ps 145
Łk 24, 46b. 26b
J 14, 27-31a
2024-05-01, Środa, Rok B, II, Dzień Powszedni albo wspomnienie Św. Józefa, rzemieślnika
Dz 15, 1-6
Ps 122
J 15, 4a. 5b
J 15, 1-8

Wydarzenia

 

Rekolekcje dla Rodzin

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Ksiądz Arcybiskup Metropolita pobłogosławił propozycji skierowanej do naszych parafian, by od uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi (1.01) do święta Ofiarowania Pańskiego (2.02) odbyli w domach 33-dniowe rekolekcje pod nazwą 'Rodzina33', do których materiały można odnaleźć na stronie https://rodzina33.pl/, w wersji do czytania i do oglądania czy słuchania.

„Dlaczego warto, abyście wspólnie wzięli udział w rekolekcjach małżeńskich RODZINA33:
•    Rekolekcje zbliżą Was do siebie, odnowią i jeszcze bardziej wzmocnią Wasze relacje.
•    Wspólne wejście w ten czas stanie się okazją do jeszcze głębszego odkrycia Waszych więzi z Bogiem.
•    Rekolekcje na nowo ukażą Wam pełnię znaczenia słów przysięgi małżeńskiej oraz pozwolą zrozumieć wzajemną odpowiedzialność.
•    Rekolekcje rzucą światło na to, jak Wasze relacje małżeńskie oparte na prawdziwej, ofiarnej, odpowiedzialnej miłości mają budujący wpływ na rozwój Waszych dzieci.
•    Rekolekcje przygotują Was na uroczyste odnowienie przyrzeczeń małżeńskich przed Bogiem i dadzą szansę na nowy, jeszcze piękniejszy początek.”


Proces synodalny w Archidiecezji Częstochowskiej

Została uruchomiona strona internetowa dotycząca procesu synodalnego w Archidiecezji Częstochowskiej. Ardes strony: https://synod.archiczest.pl/

Urochomiona została także strona dotycząca procesu synodlanego na Facebooku: https://www.facebook.com/synod.czestochowa.


XIII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

baner na stronę intenretową - Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym - Liban - 2021


15 października 2021 r. - Dzień Dziecka Utraconego


12 września 2021 r. beatyfikacja kardynała Wyszyńskiego i matki Czackiej

Beatyfikacja kardynała Wyszyńskiego i matki Czackiej stacjonarnie z udziałem 7-8 tysięcy osób


Biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiczną i panujące obostrzenia, w beatyfikacji kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej stacjonarnie będzie mogło wziąć udział od 7 do 8 tys. ludzi – poinformował na konferencji prasowej metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Kard. Nycz przypomniał, że beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej odbędzie się 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

'Ma to być beatyfikacja (...) skromna, godna, na miarę możliwości pandemii, a taką można zrobić właściwie jedynie w dużej świątyni. Taką świątynią, którą mamy w Warszawie jest Świątynia Opatrzności Bożej i tam będzie ta beatyfikacja' – wyjaśnił metropolita warszawski.

Kard. Nycz poinformował, że biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiczną i panujące obostrzenia, w beatyfikacji stacjonarnie będzie mogło wziąć udział od 7 do 8 tys. ludzi.

'Oznacza to 2,5 tys. w kościele, lekko ponad tysiąc w dolnym kościele i 3,5 tys. przed kościołem' – oszacował.

Dodał, że jedna trzecia osób zaproszonych to będą koncelebransi, a wśród nich delegacja biskupów z Watykanu i księża wyświęceni przez kard. Wyszyńskiego lub współpracujący z nim. Kolejną grupą zaproszonych będą tzw. VIP-y i goście związani jakoś z kard. Wyszyńskim lub matką Czacką. Trzecią grupę będą stanowić przedstawiciele duchowieństwa i ludzi świeckich z poszczególnych diecezji.

'W ramach tego podziału i tej liczby postaramy się zmieścić' – zapowiedział kard. Nycz. Dodał, że gościem głównym będzie legat papieski, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro, który dokona beatyfikacji.

Podkreślił, że informacje przekazane podczas konferencji mogą się zmienić w związku z nieprzewidywalnym rozwojem pandemii.

Kard. Nycz poinformował, że pozostałe osoby będą mogły uczestniczyć w beatyfikacji dzięki mediom.

'Stworzymy pewien telemost do wszystkich katedr w Polsce, żeby ta beatyfikacja mogła być oglądana równolegle przez telebimy' – powiedział.

Zaznaczył, że powodem wspólnej beatyfikacji kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej jest to, że założycielka Dzieła Lasek 'dogoniła Prymasa Tysiąclecia' z powodu opóźnienia jego beatyfikacji spowodowanego pandemią. 'W tym czasie został uznany cud za jej pośrednictwem i stąd mogą być beatyfikowani razem' – podkreślił.

Według kard. Nycza podwójna beatyfikacja 'nie jest kwestią przypadku'. 'U Pana Boga podobno nie ma przypadków. To dogonienie możliwe było dlatego także, że ich drogi przecinały się w ciągu prawie 40 lat bardzo często' – ocenił.

Dodał, że przyszli błogosławieni poznali się w okresie międzywojennym przez ks. Korniłowicza, który był wówczas profesorem w Lublinie i który 'zawiózł młodego ks. Wyszyńskiego do Lasek'. 'Potem ich drogi splotły się w Żułowie, w Kozłówce, a potem w czasie wojny w samych Laskach, gdzie (ks. Wyszyński – PAP) był kapelanem sióstr, kapelanem powstańców warszawskich, a potem jeździł do Lasek do matki Czackiej po wojnie aż do jej śmierci w 1961 r.' – przypomniał.

Zdaniem metropolity warszawskiego kard. Wyszyński i matka Czacka 'nawzajem się inspirowali'. 'Stąd ta wspólność beatyfikacji jest całkowicie naturalna i myślę że tak ją trzeba rozumieć' – zaznaczył.

'Nam dzisiaj w Europie, w Polsce, w pandemii, w Kościele, bardzo potrzeba takich jasnych, transparentnych i klarownych patronów nowych, jakimi – wierzę w to gorąco – będzie kard. Stefan Wyszyński i będzie matka Róża Czacka' – podkreślił.

Przewodniczący komitetu organizacyjnego bp Rafał Markowski poinformował, że plany beatyfikacji kard. Wyszyńskiego, czynione przed pandemią, przewidywały bezpośredni udział ok. 50-70 tys. osób.

'Dlatego bardzo mocno podkreślamy: ta beatyfikacja ma przede wszystkim dotrzeć do ludzi drogą medialną' – zastrzegł.

Transmisja uroczystości w telewizji polskiej  

Zapowiedział, że transmitować uroczystości będzie telewizja publiczna. 'Jeżeli jakaś instytucja publiczna, jakiś uniwersytet, chciałaby zrobić taką transmisję wewnętrzną z ustawieniem telebimu, to taka możliwość istnieje' – poinformował bp Markowski.

Zastrzegł, że ostateczna liczba uczestników beatyfikacji zostanie ustalona w sierpniu.

Dodał, że beatyfikacja będzie miała charakter międzynarodowy, dlatego zaproszenia zostały rozesłane m.in. do przewodniczących konferencji episkopatów Europy.

Przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża matka Judyta Olechowska zaznaczyła, że mottem życia matki Czackiej było: 'pragnę żyć dla Boga'.

'Jednym z pierwszych tematów ważnych dla ukazania aktualności przesłania matki Elżbiety jest to, że droga świętości jest otwarta dla każdego ochrzczonego. Nikogo nie wyklucza, nawet – a może nawet tym bardziej – osób niepełnosprawnych' – podkreśliła.

Jej zdaniem ważnym rysem duchowości przyszłej błogosławionej była 'ofiarna służba bliźnim i wynagradzanie Bogu za duchową ślepotę świata'. 'Matka była bardzo otwarta na ludzi duchowo niewidomych, oddalonych od Boga i poszukujących' – zaznaczyła matka Olechowska.

Przypomniała, że matka Czacka wybrała na patrona zgromadzenia św. Franciszka, ponieważ chciała w ten sposób wskazać na konieczność powrotu do ideałów Ewangelii: ubóstwa, prostoty i pokory.

Wskazała również na fakt zawierzenia przez matkę Czacką Opatrzności Bożej i przyjmowania tego, co Bóg daje każdego dnia. 'To jest droga, którą matka szła' – podkreśliła.

Główny koordynator uroczystości ks. Sławomir Nowakowski poinformował, że beatyfikacja przebiegnie z zachowaniem wszelkich norm sanitarnych. Zapowiedział, że przed Świątynią Opatrzności Bożej zostanie zorganizowane 5 sektorów, w których krzesła zostaną ustawione w odległości 1,5 metra. Dodał, że uczestnicy wewnątrz świątyni zostaną wyposażeni w maseczki ochronne i będą mieli do dyspozycji płyny do dezynfekcji. (PAP)


Sierpień - miesiącem trzeźwości

Na progu sierpnia, miesiąca abstynencji, trzeba na nowo zastanowić się nad przyczynami problemów uzależnień, zwłaszcza od alkoholu, które tak boleśnie ranią nasze społeczeństwo – czytamy w Apelu Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych na sierpień – miesiąc abstynencji 2021, podpisanym przez jego przewodniczącego bp Tadeusza Bronakowskiego.

„W naszej Ojczyźnie z wielkim niepokojem zauważamy, że dla milionów ludzi najważniejszym +pokarmem+ stają się śmiercionośne substancje toksyczne lub nałogowe czynności, których powtarzanie prowadzi do śmierci” – czytamy w Apelu.

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych podkreślił, że jako uczniowie Jezusa wszyscy jesteśmy powołani i zobowiązani do bycia apostołami trzeźwości. „Jesteśmy wezwani do codziennej modlitwy o trzeźwość nas samych, naszych bliskich, naszego Narodu. Jesteśmy też zobowiązani do odważnego dawania świadectwa, że życie w trzeźwości jest błogosławione” – napisał.

 

Odwołując się do rychłej beatyfikacji sługi Bożego kard. Wyszyńskiego, bp Bronakowski zaznaczył, że sprawa trzeźwości była dla niego niezwykle istotna, „gdyż miał pełną świadomość jej roli w zachowaniu wiary w narodzie, w obronie polskości i w kształtowaniu pomyślnej przyszłości Polski”.

BP KEP

Publikujemy pełny tekst Apelu:

 

Apel Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych

na sierpień – miesiąc abstynencji 2021

  1. „Zgromadzeni na świętej wieczerzy

Kolejny już rok duszpasterski Kościół w Polsce poświęca prawdzie, że Eucharystia daje życie. Przyjmując z wiarą tę wielką tajemnicę gromadzimy się na świętej wieczerzy, aby słuchać Słowa Bożego i karmić się Ciałem i Krwią Zbawiciela.

Dzisiejsze pierwsze czytanie z Księgi Wyjścia przypomina nam niezwykłe wydarzenie, kiedy to Bóg zesłał szemrzącym na pustyni Izraelitom cudowny pokarm z nieba. Ten pokarm, manna, stał się zapowiedzią Eucharystii. O niej to dzisiaj mówi sam Zbawiciel: „Ja jestem chlebem życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie”. Z tego wielkiego daru miłości, jaki daje nam Jezus Chrystus w Eucharystii, chcemy jak najczęściej korzystać. Zdajemy bowiem sobie sprawę, że żaden pokarm ziemski nie jest w stanie nasycić naszej duszy i otworzyć nas na dar życia wiecznego. Może to sprawić tylko Eucharystia.

Niestety, także w naszej Ojczyźnie z wielkim niepokojem zauważamy, że dla milionów ludzi najważniejszym „pokarmem” stają się śmiercionośne substancje toksyczne lub nałogowe czynności, których powtarzanie prowadzi do śmierci.

Na progu sierpnia, miesiąca abstynencji, trzeba na nowo zastanowić się nad przyczynami problemów uzależnień, zwłaszcza od alkoholu, które tak boleśnie ranią nasze społeczeństwo. Zastanowić się, aby lepiej zrozumieć powagę sytuacji i konieczność podjęcia dobrych decyzji wspierających wolność wewnętrzną wszystkich Polaków.

  1. Potrzebujemy przemiany

Przed laty św. Jan Paweł II prosił na Jasnej Górze Maryję, aby powiedziała swojemu Synowi: „Synu, trzeźwości nie mają”. Niestety, ta bolesna papieska diagnoza sprzed lat opisuje także sytuację w dzisiejszej Polsce.

I my dzisiaj wołamy: Jezusie, Synu Maryi, trzeźwości nie mamy! Zamiast radości i wesela, w naszych rodzinach panuje smutek i płyną łzy. Spójrz na łzy płynące z oczu milionów dzieci, żyjących w lęku przed własnymi rodzicami. Spójrz na łzy matek i ojców, którzy płaczą nad losem uzależnionych od alkoholu dzieci. Policz łzy żon i mężów, którym alkohol odebrał najbliższą osobę.

Tysiące osób umiera w agonalnych cierpieniach i udrękach na skutek pijaństwa czy trwania w uzależnieniu, a mimo to kolejne pokolenia ludzi nie wyciągają wniosków z dramatów tych osób i wchodzą na podobną drogę autodestrukcji i śmierci na raty. W czasie pandemii drastycznie wzrosła liczba nadużywających i uzależnionych od alkoholu, a także inne straszliwe nałogi zbierają obfite plony wśród Polaków, zwłaszcza młodych.

 Nadal wielu naszych rodaków lekceważy zagrożenia, których źródłem jest nadmierne spożycie alkoholu. Wielu nie dostrzega symptomów choroby, która powoli, ale systematycznie wyniszcza nasz narodowy organizm. Te objawy to: przemoc domowa, nieodwracalne wady wrodzone dzieci, których matki piły alkohol podczas ciąży, samobójstwa, wypadki samochodowe spowodowane przez pijanych kierowców czy też inne nieszczęśliwe wypadki, jak na przykład utonięcia, zgony spowodowane chorobami wywołanymi przez nadużywanie alkoholu, gwałty pod wpływem alkoholu, rozwody, zniszczona młodość i życie. W ciągu roku z powodu używania alkoholu  traci życie niemal 20 tys. Polaków. Jedno średnie miasteczko. Jeden wypełniony po brzegi stadion piłkarski. A my, jako społeczeństwo, jako naród, nie chcemy tych ofiar dostrzegać. W 2020 roku Polacy wydali na alkohol aż 39 mld zł. Można za to kupić ponad 100 tysięcy mieszkań średniej wartości. Pomyślmy, ile dobra zmarnowaliśmy.

Rozważając tak ważny temat, jakim jest trzeźwość Polaków, postawmy sobie pytanie, od czego może zależeć pozytywna zmiana w naszej obyczajowości, cechującej się skłonnością do pijaństwa i innymi zachowaniami prowadzącymi do nałogów. Dodajmy, że jest to zmiana bardzo wyczekiwana, wręcz konieczna, abyśmy mogli przetrwać jako naród. Jedną z odpowiedzi podaje Narodowy Program Trzeźwości, w którym czytamy, że odnowa może zależeć od wielkości i wpływu grup dobrowolnych abstynentów.

  1. Nie ma umiaru bez abstynencji

Eksperci, pisząc o dobrowolnej abstynencji, zwracają uwagę na różne podejścia otoczenia społecznego do osób, które nie piją alkoholu. Wiele osób nie rozumiejąc tej idei wyraża zdziwienie, czasem politowanie, a nawet oburzenie. Dobrowolni abstynenci często podejrzewani są o to, że nie piją, bo nie mogą z racji nałogu. Abstynencja jednak może być prawidłowo zrozumiana tylko w świetle idei postu.

Historia potwierdza ścisły związek odpowiedzialnego korzystania z napojów alkoholowych z umiejętnością całkowitej rezygnacji z ich spożywania, rezygnacji okresowej lub stałej. Krótko mówiąc – nie ma umiaru bez abstynencji. Warto więc przybliżyć wpływ, jaki abstynencja wywiera na osoby, które ją praktykują, a także na otoczenie.

Po pierwsze, abstynencja jest zasadniczym ratunkiem dla uzależnionych. Jeśli osoba głęboko uzależniona ma przeżyć, musi podjąć wytrwałą abstynencję. Dla wielu jest to po prostu wybór między życiem a śmiercią.

Po drugie abstynencja jest darem dla osób towarzyszących uzależnionemu. Najbliżsi osoby uzależnionej, którzy podejmują decyzję o całkowitej abstynencji, są dla niej ogromnym wsparciem. Ważne jest także, aby dar abstynencji ofiarowali takim ludziom inni, np. terapeuci, kapłani, pracodawcy. Wtedy stają się dla nich pomocą w wytrwaniu, a ich autorytet rośnie. Abstynencja jest też niezwykle cenna dla dzieci osób uzależnionych, gdyż zabezpiecza ich przed pójściem w ślady rodziców.

Obecności abstynentów w swoim otoczeniu potrzebują nawet ci, którzy praktykują umiar, którzy się nie upijają. Trwanie w umiarze wcale nie jest łatwe i ci, co spożywają alkohol, zawsze są narażeni na niebezpieczeństwo upicia się. Nauka potwierdza, że najwięcej osób pijących ryzykownie i szkodliwie jest tam, gdzie jest najmniej, lub wcale nie ma abstynentów. Abstynenci potwierdzają prawdę, że można dobrze, radośnie żyć bez używania alkoholu. Tego uczą innych abstynenci i dlatego są tak cennymi nauczycielami umiaru.

Abstynent nie jest wrogiem alkoholu. Jest prawdziwym przyjacielem siebie i innych. To odważny świadek trzeźwego, odpowiedzialnego i błogosławionego przeżywania swojego codziennego życia.

  1. Uczniowie Jezusa apostołami trzeźwości

Jako uczniowie Jezusa wszyscy jesteśmy powołani i zobowiązani do bycia apostołami trzeźwości. Jesteśmy wezwani do codziennej modlitwy o trzeźwość nas samych, naszych bliskich, naszego Narodu. Jesteśmy też zobowiązani do odważnego dawania świadectwa, że życie w trzeźwości jest błogosławione. A także do sprzeciwiania się przymusowi picia i złym obyczajom, z jakimi nadal spotykamy się w wielu środowiskach. Być apostołem trzeźwości to wpływać na polityków i samorządowców. To przecież od ich decyzji zależy dostępność fizyczna i ekonomiczna alkoholu. Nieodpowiedzialnie, cynicznie zwiększając liczbę punktów sprzedaży, samorządowcy biorą na siebie wielką odpowiedzialność przed Bogiem i historią, gdyż niszczą naród. Być dzisiaj apostołem trzeźwości, to sprzeciwiać się reklamie tej substancji, przez którą drastycznie cierpi wiele milionów Polaków. To stanowczo pilnować egzekwowania prawa wtedy, gdy sprzedawca lub ktoś inny narusza prawo w odniesieniu do sprzedaży napojów alkoholowych. To wpływać na media, żeby promowały trzeźwość i pokazywały znaczenie dobrowolnej abstynencji w społeczeństwie, w którym kilka milionów osób się upija.

Odpowiedzialność Kościoła katolickiego za trzeźwość naszego Narodu jest wyjątkowa. Im więcej będziemy mieli wiernych, którzy z miłości do Boga i ludzi rezygnują z alkoholu, tym więcej będzie trzeźwych dorosłych oraz takich nastolatków, którzy zachowują abstynencję, by wzrastać w łasce i mądrości u Boga i ludzi.

Jednak najważniejszą, pierwszoplanową rolę w procesie upowszechniania w narodzie trzeźwego stylu życia pełni rodzina. To właśnie rodzina zyskuje najwięcej wtedy, gdy jej członkowie są wolni od uzależnień. Wzajemna, serdeczna, ofiarna i czuła miłość męża i żony oraz ich wspólna, stanowcza troska o wychowanie dzieci i młodzieży według zasad Ewangelii to najlepsza szkoła życia w trzeźwości. Rodzina dysponuje też najlepszą formą terapii uzależnień, czyli nieodwołalną miłością, która w odniesieniu do alkoholików z konieczności musi być twarda dopóty, dopóki nie wejdą oni na drogę abstynencji i radykalnej zmiany postępowania. To właśnie w rodzinie najbardziej błogosławione owoce przynosi dar abstynencji ze strony małżonków i rodziców.

W naszym społeczeństwie istotne jest stałe pogłębianie wiedzy na temat problemów alkoholowych. Ważne jest ukazywanie dróg wyjścia z sytuacji uzależnień. Osoby, które się upijają, powinny natychmiast rozpocząć walkę o swoją trzeźwość. Dla alkoholików i ich najbliższych istnieje szansa na konkretną pomoc w licznych instytucjach, grupach wsparcia i wspólnotach. Muszą oni jednak chcieć tej pomocy i wytrwale z niej korzystać. Dobrowolni abstynenci powinni stawać się prawdziwymi apostołami trzeźwości i animatorami radosnego spędzania czasu bez alkoholu w swoim otoczeniu. Jako wierzący musimy gorliwie modlić się o trzeźwość naszego narodu, przyzywając wstawiennictwa Maryi, Królowej Polski i naszych świętych, zwłaszcza świętych apostołów trzeźwości.

  1. W oczekiwaniu na beatyfikację

Kościół w Polsce z wielką radością przygotowuje się do beatyfikacji Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Sprawa trzeźwości była dla niego niezwykle istotna, gdyż miał pełną świadomość jej roli w zachowaniu wiary w narodzie, w obronie polskości i w kształtowaniu pomyślnej przyszłości Polski. Mówił, że „naród pijany jest już powalony, zwyciężony, tak jak człowiek nietrzeźwy nie jest świadomy swej godności i gubi swoją wolność”. Słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego i jego działania trzeźwościowe należy stale przypominać, rozważać i wprowadzać w życie. Nie straciły one nic ze swej aktualności.

 Apostolstwo trzeźwości w Polsce współpracuje  z  szerokim gronem osób, wspólnot, stowarzyszeń, różnych instytucji samorządowych i państwowych, bowiem jesteśmy świadomi tego, co podkreślał Prymas Tysiąclecia, że przezwyciężenie klęski pijaństwa i alkoholizmu „musi zaczynać się w rodzinie, ale całe społeczeństwo, cały Naród, Kościół i państwo muszą współdziałać i to ze wszystkich sił”. Do wspólnego działania w dziele troski o trzeźwość zachęcamy wszystkich ludzi dobrej woli.

Oby sierpień roku 2021 stał się przełomowym w drodze naszego narodu ku trzeźwości. Niech wszelkim dobrym decyzjom o dobrowolnej abstynencji i działaniom na rzecz otrzeźwienia naszego narodu błogosławi Jasnogórska Pani. Jej z ufnością zawierzamy dzieło odnowy moralnej Ojczyzny.

Łomża, dnia 12 czerwca 2021 r.

Bp Tadeusz Bronakowski


25 lipca 2021 r. - dzień solidarności z poszkodowanymi w powodziach i nawałnicach w Europie

W związki z tragicznymi zdarzeniami powodzi w Europie (szczególnie w Niemczech, Belgii, Holandii, nie wyłączając także dotkniętych miejsc w Polsce) w najbliższą niedzielę (25.07) Episkopat Polski zarządził Dzień Solidarności z poszkodowanymi połączony ze zbiórką ofiar w parafiach

Również Ksiądz Arcybiskup Wacław DEPO, Metropolita Częstochoiwski, zaprasza do wspólnej modlitwy za poszkodowanych i zmarłych wskutek powodzi oraz do ofiarności, która jest wyrazem braterskiej solidarności i miłości.

Zebrane ofiary zostaną przeznaczone na zakup znacznych ilości wody pitnej oraz niezbędnego sprzętu do przeprowadzenia prac porządkowych w terenach popowodziowych.

OFIARY można przesyłać na konto nr: 52 1020 1664 0000 3802 0463 6892
Wpłaty gotówkowe w siedzibie Caritas, ul Staszica 14, Częstochowa


Serdecznie pozdrawiam
ks. Marek BATOR
Dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej


Komunikat Policji

Komenda Miejska Policji w Częstochowie Wydział Prewencji

W związku z ogromna tragedią do jakiej doszło w miejscowości Borowce oraz w związku z trwającymi poszukiwaniami osoby podejrzanej o popełnienie zabójstwa, prowadzonymi przez funkcjonariuszy policji, zwracam się z prośbą o przekazania do podległych Państwu parafii informacji ostrzegawczej. W miarę możliwości prosimy o jej odczytywanie podczas prowadzonych mszy świętych.

Treść komunikatu brzmi następująco:

- Komenda Miejska Policji w Częstochowie ostrzega, iż trwają poszukiwania osoby podejrzanej o popełnienie zabójstwa, którą jest 52 letni Jacek Jaworek. Jest to osoba niebezpieczna w związku z czym w przypadku jej napotkania należy oddalić się w bezpieczne miejsce i niezwłocznie powiadomić policję pod numer 997 lub 112.

Z góry dziękuje za nawiązaną współpracę i pomoc.

W razie pytań do kontaktów w tej sprawie wyznaczam funkcjonariusza: mł. asp. Kamil Sowińskiego, tel. 47 858 13 36.


Beatyfikacja 33 - Parafialne rekolekcje o Prymasie Stefanie Wyszyńskim i Matce Elżbiecie Róży Czackiej

Przez 33 dni będzie można przeżyć duchowe ćwiczenia w oparciu o nauczanie Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Jest to świetna propozycja dla parafii i poszczególnych wierzących w bezpośrednim przygotowaniu do beatyfikacji. Edycja tych rekolekcji rozpocznie się 6 sierpnia br. i zakończy 8 września br. Wszystkie materiały rekolekcyjne znajdują się na stronie: www.beatyfikacja33.pl .

Diecezjalna inauguracja tych rekolekcji odbędzie się 6 sierpnia 2021 r., podczas mszy św. o godz. 18.00 w kościele Pocieszenia NMP w Wieluniu. Mszy świętej będzie przewodniczył Bp Andrzej Przybylski. Znajdujący się tam obraz NMP Pocieszenia koronował 50 lat temu Sługa Boży Prymas Wyszyński. Do udziału w tej inauguracji zapraszamy kapłanów i świeckich, którzy pragną podjąć i przeżyć te rekolekcje.


DEKRET w sprawach adaptacji życia religijnego w czasie pandemii

Mając na uwadze decyzję Konferencji Episkopatu Polski z dnia 12 czerwca 2021 r., dotyczącą zniesienia dyspens od udziału w niedzielnych Mszach Świętych (por. pkt 2. Komunikatu z 389. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski) działając zgodnie z kan. 87 S 1 KPK z dniem 19 czerwca 2021 r. odwołuję dyspensę ogólną od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych.

Powyższe odwołanie dyspensy ogólnej oznacza, że wierni ponownie podlegają zobowiązaniu w myśl kan. 1274-1248 KPK obligującego ich do uczestniczenia we Mszy świętej w niedzielę oraz inne dni świąteczne nakazane.

Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego (kan. 1248 S 1 KPK).

Uwzględniając obecny stan zagrożenia epidemicznego oraz wprowadzany w Polsce rządowy plan łagodzenia zasad bezpieczeństwa związany z czasem wakacji, odwołuję dotychczas ogłaszany w komunikatach Kurii Metropolitalnych katalog zasad postępowania wynikający z sytuacji pandemicznej dla Archidiecezji Częstochowskiej, Nakazuję, by nadal obowiązywały wyszczególnione w niniejszym dekrecie zasady:

  • należy zachowywać postanowienia zawarte w obecnie obowiązujących i wydawanych w przyszłości Rozporządzeniach Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, w tym zarządzenie zakrywania ust i nosa przez wiernych, koncelebransów i służbę liturgiczną oraz zachowania limitów i odstępów określonych prawem państwowym;
  • pozostają obowiązującymi zasady, które odnoszą się do sposobu udzielania Komunii św., w tym noszenie maseczek i dezynfekcja rąk przed przystąpieniem do rozdzielania przez jej szafarzy oraz bezwzględne poszanowanie uprawnienia wiernych do możliwości przyjmowania Komunii św. na rękę;
  • podtrzymuję zakaz stosowania wody święconej w tzw. kropielnicach, z zastrzeżeniem, że wolno używać wody, z zachowaniem stosownej higieny, do pokropień w ramach liturgii, używając tylko do takiego zastosowania bezpośrednio przygotowanej wody.

Dziękując Wszechmocnemu Bogu, że otacza nas swą opieką w trudnym czasie epidemii, zachęcam wszystkich wiernych do korzystania z posługi duszpasterskiej w parafiach, szczególnie z sakramentu pokuty i pojednania oraz Eucharystii, która jest źródłem i szczytem życia Kościoła.


Linki

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest InnyWymiarStron, siedziba: Katowice, Gliwicka 234/112.